windows

Tipy, triky a návody pre systém Windows

Free Screen Recorder: Ľahko použiteľná aplikácia na nahrávanie obrazovky v systéme Windows

Ak hľadáte malú a ľahko použiteľnú aplikáciu na nahrávanie obrazovky v systéme Windows, potom odporúčam siahnuť po utilitke, ktorá sa ukrýva pod názvom Free Screen Recorder.
Aplikácia takéhoto typu sa Vám zíde kedykoľvek, keď budete potrebovať vytvoriť video návod pre aplikáciu, alebo hru.

7 užitočných tipov na menej známe utilitky pre Windows

Ak by Vás zaujímali tipy a triky z prostredia Windows na rýchlejšie vyhľadávanie, jednoduchý a rýchly prístup k niektorým systémovým nastaveniam, alebo k zobrazeniu zabudnutého hesla k wifi sieti, potom tento článok je určený práve Vám. Aplikácie ktoré tu spomeniem majú jednoduché používateľské rozhranie a väčšina z nich sa ani neinštaluje.

Povoľujeme aplikáciám vstup cez bránu Windows Firewall

Občas sa stáva, že po nainštalovaní nejakého programu, alebo hry Windows Firewall zablokuje niektoré jeho funkcie a tým obmedzí jeho funkčnosť. V takom prípade v nastaveniach Firewallu je potrebné pre danú aplikáciu nastaviť výnimku. Jedným z takýchto programov je napríklad aj aplikácia Filezilla Server.

Zdieľanie priečinkov v domácej sieti v systéme Windows

Zdieľané priečinky poskytujú prenos dát medzi jednotlivými počítačmi, ktoré sú pripojené k rovnakej sieti. Táto funkcionalita našla svoje uplatnenie nielen vo firmách, ale aj v domácnostiach. V tomto článku predstavujem univerzálne riešenie, ako si nazdieľať priečinky na zariadeniach so systémom Windows.
 

Sieťová identifikácia

 

Ako vo Windows 10 povoliť históriu Windows schránky?

Windows 10 so sebou neustále prináša množstvo nových vylepšení a jedno z nich je aj história schránky, ktorá je defaltne vypnutá. Ak ju v systéme povolíte, po zadaní klávesovej skratky Windows + v saVám zobrazí história textových reťazcov, ktoré prešli schránkou.

Prestala Vám vo Windowse fungovať Wifina? Odstráňte jej existujúci profil!

Ste v situácii, keď sa Vám s notebookom so systémom Windows zrazu nedá pripojiť do Wifi siete, ku ktorej ste sa pred tým bez problémov pripájali? Prekvapuje Vás aj to, že s inými zariadeniami sa bez problémov pripojíte, no s predmetným notebookom stále nie?

msinfo32: Rýchly prístup k informáciám o Vašom PC

Kúpili ste si nový notebook, alebo počítač s Windowsom a potrebujete si overiť informácie o procesore, operačnej pamäti, nainštalovanom systéme, grafickej karte, pripojených diskoch a ďalších hardvérových komponentoch? K týmto informáciám sa môžete dostať buď pomocou použitia programov akým je napríklad Speccy, alebo pomocou jednoduchého príkazu.

Ako sa na diskovej oblasti C zbaviť priečinka Windows Old po reinštalácii Windowsu?

Ak pred inštaláciou Windowsu nesformátujete diskovú oblasť na ktorej bol Windows pred tým nainštalovaný, potom Vám na tejto oblasti po opätovnom nainštalovaní Windowsu pribudne priečinok Windows Old obsahujúci dáta z predošlej inštalácie. Odstránením tohto priečinka môžete získať na disku až niekoľko desiatok GB voľného miesta.

Classic Shell - jednoduché prispôsobenie ponuky Štart

Bezplatný softvér Classic Shell Vám umožní meniť vzhľad ponuky Štart jednoduchým postupom bez zložitých nastavení. Vďaka štýlom a vzhľadom ktorými program disponuje, si ponuku Štart prispôsobíte doslova na mieru. Ja som funkcionalitu tejto aplikácie využil na návrat ponuky Štart z prostredia Windows 7.

Vypnutie prihlasovacej obrazovky a kontroly používateľských kont v systéme Windows

Prihlasovacej obrazovky a kontroly používateľských kont sa zbavujem  hneď po nainštalovaní Windowsu. Prihlasovacia obrazovka po každom zapnutí počítača, alebo notebooku požaduje heslo na prihlásenie. Kontrola používateľských kont otravuje pri inštalovaní softvéru potvrdzujúcim dialógom o povolení vykonávaní zmien.

Užitočné príkazy na rýchle spúšťanie systémových nastavení, programov a priečinkov

Vedeli ste, že vo všetkých verziách systému Windows príkazom Windows + r vyvoláte aplikáciu Run, z ktorej môžete spúšťať nielen editor registrov, príkazový riadok, ale aj rôzne systémové nastavenia, programy a priečinky?

Windows 10 Creators Update už nainštalujete aj bez zraku

Pre nevidiacich používateľov inštalácia predošlých verzií Windows bez pomoci vidiaceho nebola doteraz možná. Dnes je už situácia iná, keďže 11. apríla Microsoft uvoľnil aktualizáciu s názvom Creators Update a tá so sebou prináša ozvučeného inštalátora, pomocou ktorého si Windows nainštaluje do počítača aj úplne nevidiaci.

40 užitočných príkazov systému Windows

Klávesové skratky systému Windows Vám určite uľahčia a urýchlia prácu so systémom, obzvlášť vtedy, ak poznáte zoznam tých najužitočnejších. V tomto článku Vám predstavím 40 užitočných príkazov, ktoré Vám ušetria čas a námahu pri práci so systémom Windows.

F1
Zobrazí pomoc a technickú podporu systému Windows.