Používateľský účet:

Vyskúšajte si Linux bez obáv

Padol Vám operačný systém Windows a vy ste zúfalí, že všetky Vaše dáta sú nenávratne preč?
V súčasnosti na internete nájdete voľne dostupné nástroje, pomocou ktorých si môžete v takejto situácii zálohovať všetky dáta z Vášho disku na externé zariadenia ako sú pamäťové karty, usb kľúče, externé disky a pod. Jedným z takýchto šikovných nástrojov je Linuxové Live CD. V preklade je to živé cd, ktoré Vám bez problémov pobeží s Vašich DVD mechaník, bez zdĺhavej inštalácie a množstva ďalších nastavovaní.
Linuxové live distribúcie Vám môžu poslúžiť nielen ako servisné nástroje pri páde systému, ale môžete ich využiť aj na skúšobnú jazdu s Linuxom a vyskúšať si prácu so spomenutým operačným systémom, bez nutnosti preinštalovávania systému vo Vašom počítači. Stačí vložiť CD, alebo DVD do mechaniky a reštartovať počítač. Po krátkej chvíli bootovania Vás privíta linuxové desktopové prostredie.

Ak po resetnutí PC sa Vám na miesto Linuxu opätovne spustí Windows, je potrebné v Biose v položke Boot nastaviť poradie bootovacích zariadení tak, aby DvD mechanika bola na prvom mieste. Niekedy bootovacie nastavenia sú ukryté aj v položke Advanced. Info o tom ako vojsť do Biosu, alebo Setupu sa zobrazí na obrazovke vždy pri štarte počítača.
Keď budete vidieť niečo ako "Press F2 for Setup" , alebo "Hit DEL for Enter Bios", práve v tom okamihu treba stlačiť požadovanú klávesu. Zvyčajne sú to klávesy Del, f2, alebo f8.
Po vojdení do Biosu prejdite na položku boot, alebo advanced a prejdite šípkou na prvé zariadenie s názvom Boot Device Priority a otvorte klávesou Enter. Spustí sa Vám zoznam bootovacích zariadení, v ktorom je potrebné mechaniku nastaviť na prvé miesto.
Po zmene nastavení poradia bootovacích zariadení uložte nastavenia klávesou f10.

Týmto nastavením zabezpečíte to, aby Váš počítač prednostne bootoval z DVD mechaniky. Ak ste zrakovo postihnutý, na nastavenie poradia bootovacích zariadení budete potrebovať pomoc vidiacej osoby. Našťastie toto nastavenie je jednorázové a na mnohých počítačoch ani nie je potrebné, keďže pri väčšine počítačoch mechaniky v zozname bootovacích zariadení bývajú nastavené na prvých miestach.

Popis a stiahnutie jednotlivých distribúcii:

Linux Ubuntu 12.04 (695 MB)

Ubuntu je jedna z najpoužívanejších Linuxových distribúcií, kde nájdeme množstvo užitočného programového vybavenia, vďaka ktorému je možné pracovať s textovými súbormi, surfovať po nete, pracovať s multimediálnym obsahom a pod.
Po úspešnom stiahnutí iso súboru stačí už len vypáliť na CD ako iso obraz a Linuxové live CD je na svete.

Vložte CD do mechaniky a reštartujte. Po krátkej chvíli bootovania Vás privíta Linux s úvodnou obrazovkou s nastavením jazyka. V zozname jazykov nájdete aj slovenčinu a češtinu. Po vybraní jazyka kliknutím na tlačidlo Vyskúšať spustíte desktopové prostredie Linuxu s pracovnou plochou a ikonami. Obsluha desktopového prostredia s myšou je podobná ako v systéme Windows, takže ľahko a rýchle sa v ňom zorientujete.

Sonar 12.10 (975 MB)

Táto distribúcia je založená na Ubuntu 12.04. Po úspešnom stiahnutí a vypálení iso obrazu vložte DVD do mechaniky a resetnite. Po krátkej chvíli bootovania Vás privíta desktopové prostredie Sonaru s uvítacím oknom programu Orca so syntetickou rečou. Takže nevidiaci môžu toto live DVD bez problémov samostatne obsluhovať od prvého a úvodného kroku spustenia. Hlasový výstup odčítavača obrazovky programu Orca je predvolene nastavený na angličtinu. Predpokladám, že budete mať záujem ho nastaviť na slovenčinu, alebo češtinu tak poďme na to.

V uvítacom okne programu Orca máte 4 tlačidlá (preferences, Quit, About, a Help), po ktorých sa pohybujete pravou a ľavou šípkou a klávesou Enter ich aktivujete. Kliknutím na tlačidlo preferences vojdete do nastavení programu. V Nastaveniach programu máte na obrazovke záložky s nastaveniami týkajúcich sa programu Orca. Pravou, alebo ľavou šípkou Prejdeme na záložku voice, a následne klávesou Tab vyhľadáme položku person. Tu hornou, alebo dolnou šípkou v zozname jazykov vyberieme slovenčinu, alebo češtinu a kliknutím na Appply uložíme nastavenia. Podobným postupom nastavíte ďalšie vlastnosti programu.

Ak by Vám Orca prestal čítať, použite skratku Control + Alt + o. Týmto príkazom spustíte reštart programu. Pridávanie a uberanie hlasitosti je možné príkazmi Control + šípka na hor, a Control + šípka na dol

Ako ďalej?

Na pracovnú plochu prejdeme klávesovou skratkou Windows + d. Po ikonách desktopu sa pohybujeme šípkami, alebo ich vyhľadávame podľa počiatočných písmen ako vo Windows.
Enterom ich spúšťame a známym príkazom Alt + f4 uzatvárame.
Na uzatváranie okien a programov môžete použiť aj skratku Control + q. Je to ekvivalent príkazu Alt + f4.
Hlavnú ponuku spustíte príkazom Alt + f1. Je to niečo podobné ako ponuka Štart vo Windows, odkiaľ máte prístup k jednotlivým kategóriám programového vybavenia. V kľude si ju poprezerajte a vyskúšajte.
Ďalej tu máme ponuku s názvom Panel, kde nájdeme zoznam wifi sietí, nastavenie hlasitosti, zariadenie Bluetooth a pod. Na túto ponuku sa dostaneme skratkou Control + Alt + Tab. Rovnakou skratkou sa vrátime na Desktop.
Príkazom Alt + F2 spustíme vyhľadávanie programov.
Skratka Alt + Tab prepína medzi otvorenými oknami.
Kontextové menu vyvoláte klávesou na to určenou, alebo príkazom Shift + f10.
Programovú ponuku, alebo panel ponúk spustíte klávesou f10 a nie klávesou Alt ako je to vo Windowse.
Menu okna vyvoláte príkazom Alt + Medzerník.
Control + C Control + X a Control + V sú staré známe príkazy na kopírovanie, prenášanie a vkladanie súborov.
Nový priečinok vytvoríte skratkou Control + Shift + N.
Príkaz f2 umožní premenovanie súborov a adresárov ako vo Windows.
Tlačidlo Delete má aj tu rovnaké využitie ako vo Windows.