Používateľský účet:

Vylepšený Drupal 7 ukrytý pod názvom Backdrop

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť vylepšenú verziu redakčného systému Drupal 7, ktorá sa ukrýva pod názvom Backdrop.
Čo je CMS Backdrop? Jedná sa o jednoduchý, bezpečný a ľahko použiteľný redakčný systém, s ktorým môžete ľahko a rýchle vytvárať profesionálne webové stránky na mieru, bez rôznych poplatkov.
Môžete ho využiť pri tvorbe jednoduchých osobných blogových stránkach, firemných stránkach, e-shopoch, alebo kľudne aj pri komplexnejších rozsiahlejších stránkach.
Rovnako ako Wordpress, alebo Drupal aj tento CMS systém funguje na princípe databázovo riadenej webovej stránky. Po prihlásení do jej administračného rozhrania môžete ľubovolne pridávať stránky so statickým obsahom, alebo publikovať články pre časovo obmedzený obsah.
Samozrejme ani tu možnosť vytvárania vlastných typov obsahu nechýba.
Ak Vám administračné rozhranie Backdropu bude pripomínať rozhranie Drupalu 7, tak máte úplnú pravdu. Backdrop je postavený na jadre Drupalu 7 a snaží sa ponúknuť jeho vylepšenú verziu.
V tomto redakčnom systéme oproti čistej inštalácii Drupalu 7 po nainštalovaní nájdete hneď niekoľko vylepšení a to bez nutnosti inštalácie a konfigurácie ďalších modulov.

Automatická tvorba URL adries bez nutnosti inštalácie modulov Pathauto a Token

V tomto CMS nie je potrebná inštalácia modulov Pathauto a Token, preto, že po nainštalovaní Backdropu je automatická tvorba čistých URL adries defaltne zapnutá. Jedinou podmienkou správneho fungovania URL adries je potrebné doinštalovať modul Transliteration a následne po jeho nainštalovaní je nutné na stránke s nastaveniami URL adries začiarknuť voľbu "Transliterate prior to creating URL aliases".

Vizuálny HTML editor

Ďalším plusom, ktorý Vám ušetrí čas strávený konfiguráciou Backdropu je prítomnosť vizuálneho HTML editora, ktorý je taktiež súčasťou inštalácie. V Drupale 7 si túto funkcionalitu musíte doinštalovať a nakonfigurovať.
V Backdrope je defaltne nainštalovaný a povolený vizuálny HTML editor CKEditor. Pred jeho použitím je potrebné v nastaveniach textového formátu FULL HTML v položke "Text editor" zvoliť požadovaný editor. Po tomto nastavení môžete formátovať text priamo v administrácii webu.

Inštalácia modulov a tém podobná ako vo Wordpresse

Ďalším vylepšením ktorým Vás Backdrop poteší, je administračné rozhranie modulov a tém v ktorom podobne ako vo Wordpresse môžete vyhľadávať a inštalovať moduly a témy vzhľadu. Jednoducho už žiadne sťahovanie, rozbaľovanie a nahrávanie na server cez FTP.

Modul Views je taktiež súčasťou jadra

Či už budete tvoriť menší, alebo väčší web, dovolím si tvrdiť, že bez tohto modulu sa nezaobídete. Rovnakého názoru sú aj tvorcovia Backdropu a modul views zahrnuli do jeho jadra. Modul umožňuje spravovať vlastné zoznamy obsahu a využijete ho napríklad pri obrázkovej galérii, kategorizácii obsahu, pri blokoch s náhodným obsahom a mnohých iných požiadavkách.

Plánované uverejnenie obsahu

V Drupale 7 funkciu plánovača si musíte pridať modulom Scheduler. V Backdrope túto funkciu si môžete užívať bez nutnosti inštalácie a konfigurácie ďalších modulov. Pri vytváraní článku, alebo iného obsahu máte možnosť zadať aj dátum a čas uverejnenia.

Čo prinesú ďalšie verzie?

Budúce verzie tohto CMS sľubujú aktualizácie jadra priamo z administrácie a v hre sú aj automatické aktualizácie.

Záver

V tomto článku som spomenul iba niektoré vylepšenia, ktoré na Vás čakajú v tomto redakčnom systéme. Ja som si ho celkom obľúbil a preto jeho ďalší vývoj budem sledovať.
Tip: Ak by ste si ho chceli vyskúšať a potrebujete návod na jeho inštaláciu azákladnú konfiguráciu tak odporúčam článok Poskladajte si web na mieru v prostredí Backdropu