SyMenu: Zaujímavá ponuka Štart pre USB kľúče a iné externé pamäťové zariadenia

SyMenu je ľahko použiteľný a vysoko konfigurovateľný nástroj pomocou ktorého si z Vášho USB kľúča vytvoríte pokročilú ponuku s vlastnými nastaveniami a položkami. Funkcionalitu tohto softvéru využívajú nielen správcovia počítačových sietí, ale aj bežní používatelia, ktorý často svoj USB kľúč pripájajú k hostiteľským počítačom v škole, práci, alebo u zákazníkov.
Funguje to tak, že po spustení a jednorázovom nastavení programu stačí zadať skratku Control + F1 a okamžite sa Vám zobrazí menu s priečinkami, aplikáciami a súbormi Vášho USB kľúča ktoré si v nastaveniach programu navolíte.
Táto aplikácia kvalitne môže poslúžiť ako ponuka Štart nielen pre USB kľúče a iné externé pamäťové zariadenia, ale aj pre Váš osobný počítač, za predpokladu, že si v ňom chcete vytvoriť vlastnú ponuku Štart na mieru.
Stručný úvodný popis funkcionality tejto aplikácie je len špičkou ľadovca toho, čo program v skutočnosti naozaj dokáže.
 

Stiahnutie a prvé spustenie programu SyMenu

 
Sťahovať môžete buď z jeho oficiálnej stránky ugmfree.it/SyMenu, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
Súbor je na serveri uložený v zip archíve. Po stiahnutí ho rozbalíte napríklad aplikáciami 7-Zip, alebo Bandizip.
Rozbalený adresár s programom nakopírujte na USB kľúč alebo iné externé pamäťové zariadenie s ktorým ho chcete používať.
 

Prvé spustenie

 
Pri prvom spustení programu prebieha konfigurácia počas ktorej SyMenu povytvára rôzne priečinky a súbory. Tento konfiguračný proces sa však nedotkne registrov systému Windows, systémových priečinkov, ani ponuky Štart.
Všetky zmeny, ktoré sa počas konfigurácii vykonajú, sa budú vsťahovať iba na domovský priečinok programu a všetkých jeho podpriečinkov.
SyMenu ukladá svoje konfigurácie do troch súborov umiestnených v priečinku Config.
Sú to: SyMenuConfig.zip, SyMenuItem.zip a SyMenuRecent.zip.
Každý zip súbor obsahuje konfiguračné kontajnery uložené v XML súboroch.
SyMenu je možné spúšťať buď v normálnom režime kliknutím na  SyMenu.exe alebo v administrátorskom režime kliknutím na SyMenu.Admin.exe.
Po prvom spustení programu v úvodnom okne konfiguračného sprievodcu sa program pýta na požadovaný jazyk.
Výber jazyka
V zozname dostupných jazykov nechýba Čeština ani Slovenčina. Keďže ale slovenská lokalizácia nie je kompletná, vyberám českú a pokračujem tlačidlom Další.
V ďalších oknách program bude požadovať prijatie licenčných podmienok, súhlas so zásadou ochrany osobných údajov a automatickú kontrolu aktualizácií po spúšťaní programu.
Po preklikaní konfiguračného sprievodcu a spustení programu skratkou Control + F1 si zobrazíte hlavné menu programu so základnou kontextovou ponukou.
Základné kontextové menu programu
V základnej ponuke programu najviac ma zaujala podponuka Počítač obsahujúca menu k adresárovej štruktúre hostiteľského počítača, k jeho nastaveniam a aplikáciám.
Podponuka Počítač
Klávesová skratka Control + Shift + F 1 otvorí podponuku vyhľadávanie. Funkcia vyhľadávania sa určite zíde pri väčšom množstve nakonfigurovaných položiek.
Vyhľadávanie
 

Vlastné menu

 
Vlastné menu si môžete poskladať z ľubovoľných položiek odkazujúcich na priečinky, súbory, portable aplikácie, alebo webové stránky. Pri spúšťaní portable programov už nebudete musieť preklikávať sa cez adresárové umiestnenie Tento počítač a následnou adresárovou štruktúrou USB kľúča.
Pri väčšom množstve položiek je rozumné ich vyselektovať do podponúk ako napríklad aplikácie, priečinky, web stránky...
Existuje niekoľko možností vytvorenia menu. Môj postup sa bude držať klávesnice a klávesových skratiek.
 
Predpokladám, že stiahnutie a prvotné spustenie so základnou konfiguráciou už máte za sebou.
Po spustení programu skratkou Control + F1 vyvolajte kontextovú ponuku programu a v nej zvoľte nastavenia.
V nastaveniach skratkou Alt + p, spustite správcu položiek a v jeho rozhraní sa môžete pustiť do tvorby hierarchickej štruktúry vlastného menu.
Správca položiek
Pokiaľ chcete vytvárať rozsiahlejšiu štruktúru vlastného menu je potrebné najprv si vytvoriť umiestňujúci kontajner a následne do neho popridávať požadované položky.
Jednotlivé položky do kontajnera pridáte tak, že v nastaveniach programu šípkami vyberiete požadovaný kontajner a potom skratkou Alt + P spustíte správcu položiek a z jeho menu popridávate ďalšie typy položiek.