Linux

Tipy, triky a návody pre Linux

Vokoscreen: Šikovný nástroj na nahrávanie obrazovky v systéme Ubuntu

Radi vytvárate poučné video návody a práve teraz ste sa ocitli v situácii, keď potrebujete vytvoriť video návod z Linuxovej distribúcie akou je napríklad Ubuntu? Ak áno, potom vyskúšajte Vokoscreen. Vokoscreen je výborná aplikácia určená na nahrávanie obrazovky nielen v Ubuntu, ale aj v ďalších Linuxových distribúciách.

Radiotray: Náhrada za TapinRadio v systéme Ubuntu

V prostredí Windowsu na prehrávanie internetových rádií už dlhodobo používam prenosnú verziu programu TapinRadio, no keďže táto aplikácia je vytvorená len pre platformu Windows tak v systéme Ubuntu Mate LTS som siahol po jednoduchej a nenáročnej aplikácii RadioTray.

Klávesové skratky textového editora Medit

Ste používateľmi Linuxových distribúcií akými sú napríklad Debian, Ubuntu alebo Mint a hľadáte vhodný textový editor na prácu  CSS štýlmi, PHP kódom, HTML značkami alebo kódom iného programovacieho jazyka? Ak áno tak v takom prípade editor Medit Vás určite nesklame.

Pár tipov a trikov po nainštalovaní Ubuntu Mate

Skôr než začnete naplno používať Ubuntu Mate
je potrebné prejsť si jeho konfiguráciou a  prispôsobiť si jeho funkcionalitu tak, aby spĺňal Vaše požiadavky pri každodennom používaní.
Konfigurácia systému závisí od požiadaviek jednotlivých používateľov a preto u každého väčšinou býva iná prispôsobená k jeho potrebám.

Ako si nainštalovať Linux vedľa Windowsu bez zraku?

Vedeli ste o tom, že bez zraku si môžete nainštalovať nielen Windows 10, ale aj niektoré linuxové distribúcie? Áno, taktiež aj tento systém je prístupný aj nevidiacim užívateľom, ktorí si ho vďaka čítaciemu softvéru Orca dokážu samostatne nainštalovať, nakonfigurovať a pracovať s ním.

12 užitočných aplikácii z Linuxového prostredia Ubuntu Mate 18.04 LTS

V tomto článku som sa rozhodol predstaviť zoznam aplikácii ktoré používam v operačnom systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS. Tento článok môže byť užitočný najmä novým používateľom ktorý si túto Linuxovú distribúciu práve nedávno nainštalovali a hľadajú v nej náhradu napríklad za prehrávač Winamp, kancelársky balík Microsoft Office a pod.

Ako sa dostať k wifi sieti cez klávesnicu v linuxovom systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS?

Predpokladám, že po nabootovaní tohto systému jednou z prvých vecí, ktorú si budete chcieť vyskúšať, bude práca v prostredí webového prehliadača Firefox ktorý je defaltne v tejto distribúcii predinštalovaný.
Skôr než sa pustíte do prehľadávania webových stránok, budete musieť vyriešiť prístup na internet. V prípade dostupných wifi sietí sa vidiaci používatelia pripoja bez problémov.

Klávesové skratky operačného systému Ubuntu Mate

V tomto článku predstavujem klávesové skratky, ktoré Vám uľahčia a urýchlia prácu v prostredí operačného systému Ubuntu Mate.
Nasledovný zoznam skratiek v tejto Linuxovej distribúcii je defaltný, no ak by Vám ktorákoľvek z nich nevyhovovala, môžete si ich v nastaveniach klávesových skratiek upraviť.

Ako na vlastné skratky v systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS

Aj v tomto Linuxovom systéme si existujúce klávesové skratky môžete nielen upravovať, ale aj vytvárať vlastné.
Cez vlastné klávesové skratky môžete spúšťať ľubovolné aplikácie alebo rôzne adresárové umiestnenia.
V tomto článku na dvoch príkladoch vysvetlím postup, ako si vytvoriť vlastné skratky na spúšťanie aplikácie, alebo otváranie ľubovolného adresárového umiestnenia.

Oprava grubu po reinštalácii Windows

Máte nainštalovaný Windows aj Linux vedľa seba a po reinštalácii Windowsu sa Vám po zapnutí počítača spúšťa automaticky iba Windows? Prečo je to tak? Problém je v tom, že Windows počas inštalácie odstráni zavádzač grub a v dôsledku toho sa Vám po zapnutí počítača nezobrazí menu pre výber systému a to aj napriek tomu, že Linux tam fyzicky nainštalovaný je.

Jednoduchý konzolový audio prehrávač CMUs

V tomto kratučkom článku by som Vám chcel stručne predstaviť jednoduchý konzolový audio prehrávač CMUs určený pre rôzne linuxové distribúcie, medzi ktorými nechýba ani distribúcia Ubuntu.

S týmto malým jednoduchým a výkonným prehrávačom bez problémov prehráte mp3, ogg, wav, mp4, audio CD, wma a ďalšie audio súbory.