Klávesové skratky na ovládanie hlasitosti v systéme Windows

Ak by ste náhodou v nápovede Windowsu hľadali klávesové skratky na pridávanie a uberanie hlasitosti, potom by ste hľadali zbytočne, pretože Microsoft ich do Windowsu zatial nepridal. Používatelia, ktorí obsluhujú Windows cez klávesnicu a klávesové skratky, pri potrebe pridania, alebo ubratia hlasitosti postupujú najčastejšie tak, že najprv zadajú skratku Windows + r, do poľa pre spúšťanie programov a priečinkov vpíšu sndvol a stlačia Enter.
Príkaz sndvol
Prečo si to ale nevylepšiť a zjednodušiť? Napríklad čo by ste povedali na to, keby ste mohli úroveň hlasitosti ovládať vlastnými klávesovými skratkami?
Riešenie v tomto smere ponúka aplikácia soundvolumeview, ktorú nie je potrebné ani inštalovať, pretože je dostupná v portable verzii.
Aplikáciu si môžete stiahnuť buď z jej oficiálnej stránky nirsoft.net, alebo kliknutím na tento odkaz.
 

Použitie programu SoundVolumeView

 
Vďaka aplikácii SoundVolumeView si môžete povytvárať vlastné ľubovolné skratky na pridávanie a uberanie hlasitosti nasledujúcim postupom:
1. Po stiahnutí a rozbalení programu ho nakopírujte do adresárového umiestnenia C:\Portable.
2. Po spustení programu hornou, alebo dolnou šípkou vyberte prehrávacie zariadenie, u ktorého chcete vytvoriť klávesové skratky na ovládanie hlasitosti.
Po spustení programu soundvolumeview
Poznámka: Vyberať môžete aj počiatočným písmenom jeho názvu.
3. Na vybratom zariadení vyvolajte kontextové menu a v ňom rozbaľte podponuku Create Desktop Shortcut.
Rozbalená podponuka Create Desktop Shortcut
4. V rozbalenej ponuke sa zobrazí niekoľko položiek no nás budú zaujímať iba položky Increase Volume a Decrease Volume.
Poznámka: Increase Volume  pridáva hlasitosť a Decrease Volume znižuje.
5. Po kliknutí na vybraté položky v potvrdzujúcich dialógoch potvrďte vytvorenie zástupcov na ploche.
Potvrdzujúci dialóg na vytvorenie zástupcu na plochu
6. Po vytvorení zástupcov program ukončite a na ploche vyhľadajte vytvorené ikony pre zvyšovanie a znižovanie hlasitosti a u oboch si nechajte klávesovou skratkou Alt + Enter zobraziť okno s vlastnosťami.
7. V okne s vlastnosťami na karte odkaz na položke Klávesová skratka zadajte požadovanú skratku a nastavenie uložte kliknutím na OK.
Klávesová skratka na pridanie hlasitosti
Tip: Ja som si nastavil skratky Control + Shift so šípkami.
 
Po týchto krokoch budete mať nastavené skratky na pridávanie a uberanie hlasitosti.
 

Na záver ešte jeden drobný trik

 
Teraz pri každom stlačení klávesovej skratky na ovládanie hlasitosti sa Vám úroveň hlasitosti bude meniť po piatich percentách. Ak by ste potrebovali úroveň hlasitosti meniť napríklad po desiatich percentách, potom  v dialógovom okne s vlastnosťami  u požadovanej ikony na karte Odkaz v políčku Cieľ prepíšte číslovku 5 na 10.
Požadovanú číslovku nájdete za adresou cieľa na konci riadka.
 
Na úplný záver ešte dodám, že aplikácia SoundVolumeView v sebe ukrýva viac funkcií ako som spomenul v tomto článku. Stačí si prezrieť jej ponukové menu.