Klávesové skratky

Užitočné klávesové skratky pre rôzne aplikácie

foobar2000 s klávesovými skratkami prehrávača Winamp

V tomto článku by som chcel osloviť skupinu používateľov ktorý pri prehrávaní audio súborov používajú, alebo niekedy používali starý dobrý Winamp. V minulom článku som predstavoval aplikáciu foobar2000 s návodom na vytvorenie vlastných skratiek.
 

Zoznámte sa s prehrávačom foobar2000 za pár minút

V súčasnosti multimediálnych prehrávačov pre Windows je naozaj kvantum, takže je si z čoho vyberať. Keď sa ale zoznámite s funkciami a vlastnosťami prehrávača foobar, tipujem, že väčšina z Vás si ho nastaví ako predvolený prehrávač audio súborov.

Ako na globálne klávesové skratky u prehrávača VLC

Jednoduchý a ľahko použiteľný populárny prehrávač audio a video súborov VLC media player asi nikomu nemusím  predstavovať. Ak by som ho mal zhodnotiť jednou vetou tak môžem iba potvrdiť, že sa jedná o jedno z najlepších softvérových riešení na prehrávanie audio a video súborov.

Užitočné skratky multimediálneho prehrávača PotPlayer

Tento moderný multimediálny prehrávač disponuje s bohatou databázou klávesových skratiek ktorých je viac ako 200! Zoznam tých najpoužívanejších predstavujem v tomto článku.
Ak ste prehrávač PotPlayer pri prehrávaní audio alebo video súborov ešte náhodou neskúšali, tak tento zoznam skratiek je určený práve Vám.

Ako na vlastné klávesové skratky v prehliadači Opera

Webový prehliadač Opera je jeden z mála prehliadačov, ktorý Vám umožní prispôsobiť si klávesové skratky na mieru a to bez nutnosti doinštalovávania ďalších rozširujúcich doplnkov. V tomto krátkom článku predstavím jednoduchý návod o tom ako si môžete v prehliadači Opera nadefinovať vlastné skratky.

22 klávesových skratiek webového prehliadača Opera

Nie len Firefox, alebo Chrome, ale aj prehliadač Opera obsahuje bohatú databázu klávesových skratiek. Keď sa ich naučíte, môžete v okamihu jednej sekundy pridávať stránky k záložkám, otvárať ich, na nových kartách, alebo oknách... Taktiež môžete v priebehu jednej sekundy zobraziť nastavenia prehliadača, alebo otvoriť rozhranie s nainštalovanými rozšíreniami.

Klávesové skratky textového editora Medit

Ste používateľmi Linuxových distribúcií akými sú napríklad Debian, Ubuntu alebo Mint a hľadáte vhodný textový editor na prácu  CSS štýlmi, PHP kódom, HTML značkami alebo kódom iného programovacieho jazyka? Ak áno tak v takom prípade editor Medit Vás určite nesklame.

Ako sa dostať k wifi sieti cez klávesnicu v linuxovom systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS?

Predpokladám, že po nabootovaní tohto systému jednou z prvých vecí, ktorú si budete chcieť vyskúšať, bude práca v prostredí webového prehliadača Firefox ktorý je defaltne v tejto distribúcii predinštalovaný.
Skôr než sa pustíte do prehľadávania webových stránok, budete musieť vyriešiť prístup na internet. V prípade dostupných wifi sietí sa vidiaci používatelia pripoja bez problémov.

Klávesové skratky operačného systému Ubuntu Mate

V tomto článku predstavujem klávesové skratky, ktoré Vám uľahčia a urýchlia prácu v prostredí operačného systému Ubuntu Mate.
Nasledovný zoznam skratiek v tejto Linuxovej distribúcii je defaltný, no ak by Vám ktorákoľvek z nich nevyhovovala, môžete si ich v nastaveniach klávesových skratiek upraviť.

Užitočné klávesové skratky programu Excel

Tento zoznam skratiek programu Excel síce nie je úplný, no ak si ich osvojíte, tak práca v prostredí tohto programu bude pre Vás zábavou.
Control + o: Vyvolá dialóg na vyhľadanie a otvorenie súborov.
Control s: Umožní uložiť dokument.
F12: Umožní uložiť ako.
Control + n: Otvorí nový prázny zošit.

Ako na vlastné skratky v systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS

Aj v tomto Linuxovom systéme si existujúce klávesové skratky môžete nielen upravovať, ale aj vytvárať vlastné.
Cez vlastné klávesové skratky môžete spúšťať ľubovolné aplikácie alebo rôzne adresárové umiestnenia.
V tomto článku na dvoch príkladoch vysvetlím postup, ako si vytvoriť vlastné skratky na spúšťanie aplikácie, alebo otváranie ľubovolného adresárového umiestnenia.

Užitočné príkazy na rýchle spúšťanie systémových nastavení, programov a priečinkov

Vedeli ste, že vo všetkých verziách systému Windows príkazom Windows + r vyvoláte aplikáciu Run, z ktorej môžete spúšťať nielen editor registrov, príkazový riadok, ale aj rôzne systémové nastavenia, programy a priečinky?

Klávesové skratky programu Filezilla

Vďaka nasledujúcim klávesovým skratkám si uľahčíte a urýchlite prácu s FTP klientom Filezilla. Ich zoznam nie je rozsiahli, takže nebudete mať problém sa ich rýchle naučiť a používať. Ako sa hovorí niekedy aj menej je viac.
F2: Premenuje vybraný súbor.
F3: Umožní vyhľadať vzdialené súbory.

Klávesové skratky programu Skype

Predpokladám, že program Skype a jeho funkcie naozaj nemusím nikomu predstavovať, no ak ho naďalej používate aj na počítačoch so systémom Windows, potom niektoré nasledujúce klávesové skratky Vám pri volaní, alebo písaní určite urýchlia a skonfortnia prácu s týmto programom.
Control + i: Vyvolá dialóg na úpravu Profilu.
Control + n: Vytvorí novú skupinu kontaktov.

Klávesové skratky textového editora Akelpad

Vďaka týmto klávesovým skratkám sa Vám tento kvalitný, jednoduchý a rýchly textový editor Akelpad zapáči ešte viac!
Control + o: Vyvolá dialóg na vyhľadanie a otvorenie súborov.
F2, alebo Control + s: Vyvolá dialóg na uloženie dokumentu.
Shift + F2, alebo Control + Shift + s: Vyvolá dialóg na uloženie s možnosťou uložiť ako...

Stránky