Instant Translate: Jednoduchý prekladač textu zabudovaný v programe Nvda

Pomocou doplnkov môžeme rozširovať funkcionalitu rôznych  webových prehliadačov, multimediálnych aplikácií a iného programového vybavenia akým je napríklad aj špeciálny čítací program Nvda. V tomto článku predstavujem doplnok Instant Translate, ktorý Vám umožní preklad textu do iného jazyka v priebehu pár sekúnd bez nutnosti navštívenia stránky translate.google.
 

Stiahnutie a inštalácia doplnku Instant Translate

 
Doplnok Instant Translate stiahnete a nainštalujete štandardným postupom. Ak máte Nvda nainštalovaný, po kliknutí na stiahnutý doplnok sa Vám automaticky spustí správca doplnkov, s otázkou či si prajete doplnok nainštalovať.
Inštalácia doplnku Instant Translate
Klávesovou skratkou Alt + o aktivujete tlačidlo Áno a tým spustíte inštaláciu doplnku.
Pri prenosnej verzii sa k správe doplnkov dostanete tak, že po zadaní klávesovej skratky Nvda  n v ponuke Nvda zvolíte Nástroje / Spravovať Doplnky.
V správe doplnkov skratkou Alt + i aktivujete tlačidlo Inštalovať a v následnom dialógu vyhľadáte stiahnutý doplnok.
Dialóg na vyhľadanie doplnku
Poznámka: V čase písania tohto článku odporúčam stiahnuť a používať vývojovú verziu 4.4.1, preto, že staršia stabilná verzia je nefunkčná.
 

Nastavenie doplnku Instant Translate

 
Skôr než začnete doplnok používať, je potrebné v nastaveniach doplnku uprestniť, z akého do akého jazyka má byť vybratý text prekladaný.
Preto po stiahnutí a nainštalovaní doplnku v nastaveniach programu Nvda, prejdite do sekcie s rovnakým názvom Instant Translate.
Tip: Do nastavení programu Nvda sa dostanete aj skratkou Nvda + Control + G.
V nastaveniach Instant Translate je možné uprestniť, z akého a do akého jazyka má byť text  prekladaný.
Nastavenia doplnku instant translate 
Zároveň tu nájdete aj začiarknutú voľbu na skopírovanie prekladu do schránky.
 

Preklad textu pomocou Instant Translate

 
Pri preklade vybratého textu je potrebné najprv zadať skratku Shift + Nvda + t a potom stlačiť samostatné T.
Preložený text bude predvoleným hlasovým výstupom prečítaný a skopírovaný do Windows schránky. Obsah Windows schránky si môžete prečítať skratkou Nvda + c.
Tip: S ďalšími klávesovými skratkami tohto doplnku si môžete poexperimentovať v nastaveniach klávesových skratiek programu Nvda.
Klávesové skratky doplnku Instant translate
Na záver by som ešte spomenul, že doplnok je závislý na Google prekladači, takže ak by Vám po nejakom čase prestal fungovať, je to zapríčinené zmenou na strane služby Google prekladača. V takej situácii je potrebné aktualizovať na najnovšie dostupnú verziu doplnku.