EveryonePiano: Premeňte klávesnicu Vášho počítača na hrací klavír

Radi by ste klávesnicu svojho počítača, alebo notebooku premenili na hrací klavír? Ak áno, tak práve pre Vás autory aplikácie EveryonePiano vytvorili túto zábavnú aplikáciu. S touto aplikáciou bez zložitého nastavenia premeníte počítačovú klávesnicu na simulujúci klavír, na ktorom si môžete zahrať.
Môžem potvrdiť, že zvuk klavíra je naozaj realistický a EveryonePiano ako zábavná aplikácia určite stojí za vyskúšanie.
Aplikácia okrem klavíru obsahuje aj nástroje na ladenie, nahrávanie, prehrávanie a rôzne ďalšie funkcie, ktoré sa zídu pri hraní na virtuálnom klavíri.
Žiaľ nevidiaci používatelia si budú musieť vystačiť iba s hraním na klavíri, lebo spomenuté ďalšie funkcie sú z klávesnice neprístupné.
Vlastne ani nie tak celkom, lebo v závere tohto článku mám pre Vás pripravený jednoduchý trik ako si nahrávky z hracieho klavíra zaobstarať iným softvérovým riešením.
 

Stiahnutie a inštalácia programu EveryonePiano

 
Program si môžete stiahnuť buď z jeho domovskej stránky everyonepiano.com, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
Inštalácia programu je jednoduchá a takmer rovnaká ako aj u iného programového vybavenia.
Inštalátor sa  pýta na výber jazyka, adresárové umiestnenie, na umiestnenie v ponuke Štart...
Úvodné okno inštalátora s výberom jazyka
Po preklikaní inštalačného sprievodcu dôjde k automatickému spusteniu programu.
 

Spustenie a ukončenie programu

 
Po spustení programu sa zobrazí dialóg s užívateľskými tipmi. Začiarknutím voľby "Don't show the tips with next startup" ho vypnete.
Po prvom spustení
Po kliknutí na OK sa Vaša klávesnica zmení na hrajúci klavír.
Všetky klávesy budú mať funkciu kláves klavíru. Vrátane šípiek, numerickej klávesnice, Insert, Delete, Home, End... To všetko budú klávesy Vášho klavíra.
Z tohoto dôvodu je potrebné program cez klávesnicu ukončiť iným postupom, lebo klávesové skratky Ako Alt + F 4, Control + Q Windows + m a dokonca ani Alt + Tab tu nefungujú ako v iných aplikáciách.
Jediný kláves, ktorým sa dá rozhranie programu opustiť je Medzerník.
Po stlačení Medzerníka sa v predvolenom webovom prehliadači zobrazí stránka programu a Vaša klávesnica sa opäť premení na počítačovú ako bola pred tým.
 
V nasledujúcich krokoch ak program nechcete ukončiť môžete si ho ponechať minimalizovaný, a klávesou Alt + Tab sa do jeho rozhrania budete môcť kedykoľvek vrátiť.
Ak ho chcete ukončiť, zadajte skratku Windows + t, v zozname spustených aplikácií ho vyhľadajte a cez kontextové menu ho uzavrite.
 

Nahrávanie s programom Audacity

 
Audacity je voľný digitálny audio editor určený na nahrávanie a úpravu zvukov. Môžete s ním nahrávať zvuky nielen z mikrofónu ale zo všetkých vstupných aj výstupných zvukových zariadení.
Tip: Program môžete sťahovať buď z jeho oficiálnej stránky audacity.sourceforge.net, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 
Po stiahnutí, nainštalovaní a spustení programu klávesovou skratkou Control + p vyvolajte okno s nastaveniami programu.
V nastaveniach v zariadeniach položku hosť nastavte na Windows WASAPI a položky pre prehrávanie a nahrávanie nastavte na požadované zvukové zariadenia.
Zvukové zariadenia v programe Audacity 
To je zhruba asi tak všetko. Na záver Vám želám veľa dobrej zábavy a pekných melódií.