7 užitočných tipov na menej známe utilitky pre Windows

Ak by Vás zaujímali tipy a triky z prostredia Windows na rýchlejšie vyhľadávanie, jednoduchý a rýchly prístup k niektorým systémovým nastaveniam, alebo k zobrazeniu zabudnutého hesla k wifi sieti, potom tento článok je určený práve Vám. Aplikácie ktoré tu spomeniem majú jednoduché používateľské rozhranie a väčšina z nich sa ani neinštaluje.
Všetky sú taktiež dobre prístupné aj pre špeciálne programy na čítanie z obrazovky.
 

Everything uľahčené vyhľadávanie

 
Everything je kvalitný vyhľadávací nástroj pre Windows bez nutnosti inštalácie a konfigurácie. Po spustení programu sa zobrazí jednoduché používateľské rozhranie s vyhľadávacím poľom.
Rozhranie programu Everything
Rýchle spúšťanie, rýchla indexácia a rýchle vyhľadávanie sú hlavné atribúty ktorými sa program Everything môže pochváliť.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu voidtools.com, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

RibbonDisabler - vypnutie pásov u Windows prieskumníka

 
Tento nástroj zmení menu v prostredí Windows prieskumníka tak, že vypne ponuku s pásmi. Po použití tohto programu sa Vám vráti do Windows prieskumníka menu také ako bolo v rozhraní systému Windows XP.
Po stiahnutí programu súbor RibbonDisabler.exe spustite ako správca a v následne zobrazenom dialógu pokračujte tlačidlom "Disable Ribbon Explorer".
Po spustení programu RibbonDisabler
Aby sa zmeny prejavili dovoľte nasledujúcemu dialógu tlačidlom Áno odhlásiť sa z používateľského konta a po odhlásení a opätovnom prihlásení budete mať menu u prieskumníka bez pásov.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu winaero.com, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

Send To Toys prispôsobenie ponuky odoslať kam

 
Tento voľne dostupný nástroj Vám dobre poslúži pri prispôsobení ponuky odoslať kam. Po nainštalovaní programu v rozhraní Windows Prieskumníka si u ľubovolného priečinka alebo súboru skontrolujte ponuku Odoslať kam.
Ponuka odoslať kam po nainštalovaní programu Send To Toys
V ponuke Odoslať kam nájdete nový zoznam položiek ako napríklad:
Clipboard (as content: Pridá do schránky obsah textových súborov
Clipboard (as name: Skopíruje do schránky cestu adresárového umiestnenia vybratého priečinka, alebo súboru.
Samozrejme v nastaveniach programu si túto ponuku môžete ľubovolne upravovať.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu gabrieleponti.com, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

UninstallView - rýchle a jednoduché odinštalovanie programov

 
Ak potrebujete odinštalovať aplikáciu zo systému, je najprv potrebné vedieť ako sa k zoznamu nainštalovaných programov dostať. Možnosti ako sa k tomuto zoznamu dopracovať existuje niekoľko no asi najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie ponúka program UninstallView.
Ani tento program nie je potrebné inštalovať a konfigurovať. Po stiahnutí a spustení programu UninstallView.exe sa okamžite zobrazí kompletný zoznam nainštalovaných programov.
Zoznam nainštalovaných programov
V zobrazenom zozname stačí vyhľadať požadovaný program a tlačidlom Uninstall Selected Software spustiť sprievodcu odinštalovaním.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu nirsoft.net, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

Windows Product Key - jednoduché zobrazenie a zálohovanie Product Key

 
Windows Product Key Finder  ako už napovedá jeho názov, vám pomôže získať kód Product Key vášho nainštalovaného OS. Môžete ho použiť vo Windows 8, 8.1 a Windows 10.
Rozhranie programu WinProdKeyFind
Sériové číslo sa zobrazí ihneď po spustení programu. Zobrazené číslo môžete do schránky skopírovať buď ručne, alebo tlačidlom Copy key to clipboard.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu github.com/mrpeardotnet/WinProdKeyFinder, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

Windows Updates History Viewer - história aktualizácií na 1 klik

 
Prístup k histórii s aktualizáciami vo Windowse nikdy nebol tak jednoduchý ako je to pri použití programu Windows Updates History Viewer. Aj tento softvér pochádza z rodiny portable programov, takže jediné čo musíte urobiť je stiahnuť a spustiť.
Po spustení súboru WinUpdatesView.exe sa Vám zobrazí prehľadný zoznam s aktualizáciami.
História aktualizácií
Aplikácia dokáže načítať históriu aktualizácií systému Windows z miestneho systému pomocou rozhrania API a dokáže prečítať a analyzovať databázový súbor aktualizácií systému Windows (DataStore.edb) z externej jednotky alebo zo vzdialeného počítača v sieti.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu nirsoft.net, alebo prostredníctvom tohto odkazu.
 

WirelessKeyView - zabudnuté heslá k pripojeným wifi sieťam

 
Potrebujete k Vašej wifi sieti pripojiť  iný počítač, smartfón alebo iné zariadenie no problém je práve v tom, že jediný kto si pamätá správne heslo je Váš aktuálne pripojený počítač? Ak áno, stiahnite a spustite program WirelessKeyView.
Po spustení programu sa ihneď zobrazí zoznam profilov wifi sietí, ku ktorým ste boli pripojení.
Po spustení programu WirelessKeyView
Po vybratí profilu skratkou Control + s vyvoláte dialóg na uloženie textového súboru. V uloženom textovom súbore nájdete požadované heslo.
Sťahovať môžete buď z oficiálnej stránky programu nirsoft.net, alebo prostredníctvom tohto odkazu.