12 užitočných aplikácii z Linuxového prostredia Ubuntu Mate 18.04 LTS

V tomto článku som sa rozhodol predstaviť zoznam aplikácii ktoré používam v operačnom systéme Ubuntu Mate 18.04 LTS. Tento článok môže byť užitočný najmä novým používateľom ktorý si túto Linuxovú distribúciu práve nedávno nainštalovali a hľadajú v nej náhradu napríklad za prehrávač Winamp, kancelársky balík Microsoft Office a pod.

Stručné predstavenie

Ubuntu Mate 18.04 LTS JE moderný operačný systém ktorý si môžete zadarmo stiahnuť, nainštalovať a používať bez akýchkoľvek poplatkov. Jedná sa o slobodné, použiteľné, stabilné a prístupné prostredie určené pre všetkých ktorý nechcú platiť za komerčný softvér.

Zoznam používaných aplikácií:

Screen reader Orca

Screen reader Orca

Jedna pre mňa z najdôležitejších aplikácii ktorú používam je čítač obrazovky Orca. Tento softvér sprístupňuje nevidiacim prácu s týmto systémom. Jeho slabou stránkou je nižšia kvalita hlasového výstupu E-speak, no dá sa používať.

Len tak mimochodom pán Rostislav Sáček tvorca hlasového výstupu Wintalkeru sľúbil, že sprístupní tento hlasový výstup aj pre Linuxové platformy. Otázkou, ale ostáva dátum uverejnenia.

Orcu spustíte a ukončíte príkazom Alt + Super + s.

Do nastavení Orcu sa dostanete príkazom Orca + Medzerník.

tip: Program Orca umožňuje vo svojích nastaveniach na karte klávesových skratiek nadefinovať vlastné skratky.

Správca súborov Caja

Správca súborov Caja

Jedná sa o jednoduchého správcu súborov ktorý sa dobre ovláda cez klávesnicu a klávesové skratky. Z hľadiska prístupnosti, je dobre prístupný aj pre čítač Orcu a obsahuje mnoho rovnakých klávesových skratiek ako Windows Prieskumník.

 

Zavádzač v grafickom rozhraní Grub-Customizer

Grub-Customizer - zavádzač v grafickom rozhraní

V rozhraní tohto grafického zavádzača si môžete nastaviť spúšťacie menu a v ňom určiť v akom poradí po zapnutí počítača budú bootovať jednotlivé systémy nainštalované vo Vašom počítači. Prvý v poradí je predvolený. Po nainštalovaní Linuxu bude prvý teda predvolený práve Linux. Je pravda, že skúsenejší používatelia si toto nastavenie poriešia cez príkazový riadok no ak Vám viac vyhovuje grafické rozhranie a chcete predvoliť Windows, tak potom siahnite po tomto nástroji.

Vylaďovač prostredia MATE Tweak

Vylaďovač prostredia MATE Tweak

Šikovný a užitočný nástroj ktorý Vám na plochu ľahko a jednoducho umožní pridať odkazy na Počítač, domovský priečinok, Kôš Sieťové umiestnenia a taktiež aj odkazy na pripojené diskové oddieli.

Po stlačení Super klávesy stačí vpísať Tweak, dolnou šípkou prejsť na Mate Tweak a odentrovať.

 

Webový prehliadač Firefox

Webový prehliadač Firefox

Jedná sa o starú dobre známu klasiku ktorú používam aj v systéme Windows. Firefox je súčasťou systému takže je dostupný ihneď po nainštalovaní. Oproti Windowsáckej verzii tu pár rozdielov ale nájdete.

Napríklad zoznam prevzatých súborov zobrazíte nie príkazom Control + j, ale príkazom Control + Shift + y.

Väčšina ďalších klávesových skratiek je rovnaká ako vo Windowsáckej verzii.

Hudobný prehrávač Audacious

Hudobný prehrávač Audacious

Ak ste si obľúbili v prostredí Windows prehrávač Winamp, tak v Linuxových platformách odporúčam aplikáciu Audacious. V Ubuntu Mate 18.04 LTS predinštalovaná nie je, ale môžete si ju nainštalovať nasledovným postupom:

1. Príkazom Control + Alt + t spustite terminál.

2. Do terminálu zadajte nasledovný príkaz:

sudo apt-get install y- audacious

3. Odentrujte a zadajte Vaše admin heslo.

Drvivá väčšina skratiek je rovnaká ako v programe Winamp.

Odlišnosť je napríklad pri klávesových skratkách určených na pridávanie a uberanie hlasitosti. Vo Winampe na túto funkcionalitu slúži horná a dolná šípka.

V prehrávači Audacious na pridanie hlasitosti použite Control + 1, a na ubratie hlasitosti Control + -.

Poznámka: Táto skratka Funguje len ak máte nastavenú a predvolenú slovenskú klávesnicu.

 

Kancelársky balík Libre Office

Writer z balíka Libre Office

Ak často pracujete s dokumentami programov Word a Excel tak tu máte kancelársky balík Libre Office dostupný aj pre linuxové distribúcie akými sú napríklad Ubuntu Mate, Ubuntu Mint a ďalšie. Tento balík je už predinštalovaný takže inštalovať ho nemusíte.

 

E-mailový klient Thunderbird

E-mailový klient Thunderbird

Stará dobre overená klasika na prácu s e-mailovými správami ktorú Vám si myslím predstavovať nemusím. Program keďže je predinštalovaný nemusíte ho inštalovať. Jednoducho po spustení zadáte prístupové údaje do Vašej e-mailovej schránky a môžete mailovať.

 

FTP klient Filezilla

FTP klient Filezilla

Starý dobrý FTP klient na ktorý sa môžete pri prenose súborov kedykoľvek spoľahnúť. Je pravda, že k FTP priečinkom sa dá pristupovať aj iným spôsobom a postupom, no ak potrebujete jednoduchosť a spoľahlivosť tak Filezilla je určite správnou voľbou.

Ak ho náhodou nemáte predinštalovaný tak v príkazovom riadku to ľahko poriešite príkazom

sudo apt-get install y- filezilla

 

Multimediálny prehrávač SMPlayer

Multimediálny prehrávač Snplayer

Tento prehrávač vďaka jeho  klávesovým skratkám využívam najmä pri audio knihách alebo rôznych reláciách stiahnutých z archívov rádií.

Pri prehrávaní ľavou a pravou šípkou posúvate prehrávanie po desiatich sekundách, hornou a dolnou po minúte, PgDown a PgUp po desiatich minútach.

Zároveň ho môžete používať aj pri prehrávaní videí z youtube portálu.

Deb balíček tohto programu nájdete na jeho oficiálnej stránke smplayer.info/en/downloads.

 

Textový editor Medit

textový editor Medit

Pri písaní zdrojových kódov používam textový editor Medit. Program je dobre prístupný pre čítač Orcu a veľmi dobre sa ovláda cez klávesnicu a klávesové skratky. Je pravdou, že textový editor Pluma je taktiež súčasťou tejto distribúcie, no som o tom presvedčený, že doinštalovaním tohto editora nič nepokazíte.

Ak si ho chcete nainštalovať zadajte v príkazovom riadku

sudo apt-get install -y medit.

Vôbec ma neprekvapí, ak si ho po nainštalovaní a vyskúšaní obľúbite a ponecháte tak ako ja.

 

Obrázkový editor XnView

Grafický editor Xnview

Na záver spomeniem populárnu aplikáciu XnView určenú na prezeranie a úpravu obrázkov dobre známu z prostredia Windows.

Tento vydarený obrázkový editor Vám umožní prezerať a upravovať fotografie ktoré si nafotíte smartfónom, alebo digitálnym fotoaparátom.

Aj linuxová verzia tohto programu sa dá ovládať cez klávesnicu a klávesové skratky. Ja ju využívam najmä pri otáčaní a úprave veľkosti obrázkov.